Upustite se u nezaboravnu biciklističku avanturu kroz zapanjujuće pejzaže Hercegovine na stazi dugoj 45 kilometara, koja vas vodi od šarmantnog Mostara do veličanstvenog Groblja mira i slobodnih divljih konja na Bilima. Dodatno ova biciklistička staza vas vodi u obilazak Nekropole staćaka u Gornjem Pologu. Ova staza pruža jedinstvenu priliku za istraživanje prirodnih ljepota i kulturnih dragocjenosti regije, omogućujući vam da se povežete s prirodom i poviješću na nevjerojatan način.
Groblje mira:
Groblje Mira, smješteno na visoravni Bile između Mostara i Širokog Brijega, predstavlja duboko emotivno i povijesno značajan spomenički kompleks posvećen žrtvama totalitarnih režima iz Drugog svjetskog rata i poslijeratnog perioda u Bosni i Hercegovini. Ovaj impresivni memorialni kompleks smješten je u prirodnom amfiteatru s kojeg se pružaju spektakularni pogledi na okolne planinske lance i doline, uključujući Prenj, Velež, Čabulju i Čvrsnicu, dok s uzvisine Jastrebinke možete vidjeti čak i Jadransko more.
Groblje Mira obuhvaća monumentalni spomenik PIETA – The Lamentation of Christ, djelo poznatog kipara Ilije Skočibušića. Ovaj spomenik simbolizira patnju, bol, oprost i pomirenje te služi kao snažan podsjetnik na tragične događaje i stradanja. U sklopu kompleksa nalaze se bijeli kameni križevi, postavljeni za svaku žrtvu, s natpisima koji uključuju ime, prezime, ime oca, godinu rođenja i godinu smrti. Ovi križevi pružaju imena i priče onih koji su izgubili život u nemirnim vremenima, a njihov broj i raspored odražavaju ozbiljnost i dubinu gubitaka.
Groblje Mira, proglašeno nacionalnim spomenikom u kolovozu 2020. godine, služi kao mjesto tihe meditacije i odavanja počasti. Okruženje u kojem se nalazi, bogato prirodnim ljepotama i povijesnim značajem, doprinosi njegovom karakteru kao spomenika koje povezuje prošlost sa sadašnjošću i čuva dostojanstvo istine. Ovdje posjetitelji mogu pronaći mir, dok istovremeno osjećaju snažnu povezanost s povijesti i kulturnim naslijeđem regije.
Divlji konji na Bilama:
Divlji konji na Bilima predstavljaju jedinstven aspekt prirodne baštine ovog kraja. Nastanjeni na visoravni iznad Mostara, ovi konji su rezultat inicijative iz 1990-ih godina kada je nekoliko ljudi pustilo devet konja u krški krajolik. Danas krdo broji oko 200 grla, a oni su se savršeno prilagodili surovim uvjetima, preživljavajući u suhom i stjenovitom okruženju.
Konji se tijekom zime povlače u zaštićena područja i skrivaju od nevremena. Uz pomoć lokalnih entuzijasta koji brinu o njima, konji dobivaju vodu, sijeno, sol i veterinarsku pomoć kad je potrebno. Posjetitelji mogu pratiti ove konje u njihovom prirodnom okruženju i upoznati se s njihovim načinom života. Ova iskustva pružaju priliku za povezivanje s prirodom i uživanje u ljepoti divljih konja.
Nekropola stećaka u Gornjem Pologu:
Nekropola stećaka u Gornjem Pologu, smještena na 30-om kilometru ove biciklističke staze iz Mostara, značajan je arheološki lokalitet. Nalazi se ispod brda Obale i prostire se u smjeru jugoistok-sjeverozapad. Sadrži 75 stećaka raspoređenih u tri skupine, uključujući 28 ploča, 22 sanduka, jedan sanduk s postoljem, tri sljemenjaka, jedan sljemenjak s postoljem, te 20 stećaka čiji su oblici djelomično neodređeni.
Motivi na stećcima uključuju bordure, rozete, heraldičke simbole i antropomorfne prikaze, a poznati su i stilizirani prikazi kola sa mačem. Nekropola je 2020. godine proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, ističući njenu kulturnu i povijesnu vrijednost.