Dobrodošli na Ćiro Trail, biciklističku stazu koja vas vodi kroz srce Hercegovine, prateći povijesnu uskotračnu prugu koja je nekada povezivala Mostar i Dubrovnik. Ova će vas ruta povesti od grada Čapljine do općine Ravno, otkrivajući krajolike i baštinu koje ćete zauvijek nositi u svom srcu.
Povijesna Staza Ispunjena Pričama
Izgrađena krajem 19. stoljeća pod Austro-Ugarskom Monarhijom, uskotračna pruga bila je vitalna arterija koja je povezivala jadranske luke s unutrašnjošću Europe. Ćiro, kako su ga lokalci od milja zvali, vukao je vlakove kroz planine i doline, donoseći život i razvoj u zabačene krajeve Hercegovine. Danas je ova povijesna trasa pretvorena u biciklističku stazu koja nudi spektakularne vidike, tunelske prolaze i mostove koji pričaju priču o prohujalim vremenima.
Biciklističko Putovanje Kroz Prirodu i Povijest
Ćiro biciklistička staza nije samo putovanje kroz prirodne ljepote Hercegovine već i kroz bogatu povijest regije. Trasa nudi niz odvojaka prema fascinantnim destinacijama koje vrijedi istražiti.
U Čapljini se odvaja put za Stolac, grad s impresivnim povijesnim nasljeđem. Na tom području nalazi se drevni grad Daorson, Nekropola stećaka Radimlja, te Stari grad Vidoški. Nekropola Boljuni, koja je tri kilometra zapadno od Stoca u Vidovu polju, sadrži jedinstvene srednjovjekovne nadgrobne spomenike. Sve ove destinacije vrijedi posjetiti kako biste bolje upoznali bogatu kulturnu baštinu regije.
U središtu Čapljine, nekadašnje srce željezničkog prometa, bila je kolodvorska zgrada koja je srušena 1998. godine, no ostala su četiri platana koja svjedoče o prošlim vremenima. Zadnji vlak Ćiro protutnjao je ovim gradom 6. studenog 1966. godine, ostavivši neizbrisiv trag u sjećanjima lokalnog stanovništva.
Na izlazu iz Čapljine, trasa prolazi pored starog utvrđenog dvorca Mogorjela iz doba Oktavijana Augusta. Ovaj rimski arheološki spomenik otkriven je tijekom gradnje pruge Metković – Mostar (1884.-1885.) i sagrađen je na temeljima kasnoantičke vile rustike.
Spuštajući se prema jugu, staza prelazi rijeku Trebižat te ulazi u Gabelu, mjesto bogato poviješću. Prema tvrdnji meksičkog povjesničara Roberta Salinasa, Gabela bi mogla biti lokacija antičke Troje. Naziv mjesta dolazi od talijanske riječi „gabella“, što znači carina, jer je ovdje nekada bila granica između Mletačke Republike i Osmanskog Carstva. Gabela je poznata i po željezničkom kolodvoru izgrađenom za prugu Gabela – Zelenika, koja je imala vojnostratešku važnost i služila je sve do 31. svibnja 1976. godine.
Od Gabele, staza se pruža prema jugoistoku, prelazi rijeku Neretvu preko starog željezničkog mosta Tresana i ulazi u Dračevo. Ovdje se trasa račva na asfaltni put prema Svitavi i Hutovu te makadamski put koji prati trasu stare pruge kroz tunele i preko visokih podzida. Asfaltna ruta vodi pored sela Sjekose, gdje su pronađeni ostaci rimske vile, dok se u Svitavi nalaze ostaci rimske vile Dvorišta. Ova dionica uključuje i Svetište Kraljice Mira – Hrasno.
Makadamska ruta od Dračeva prolazi uz Park prirode Hutovo blato, poznat kao najveći ornitološki rezervat u Europi, bogat jezerima i rijekom Krupom. Dionica sadrži deset tunela i poznatu Štangerovu ćupriju, koju je projektirao inženjer Gustav Eiffel, autor Eiffelovog tornja u Parizu. Zbog strmog uspona od 18 promila, vlakove su na ovom dijelu vukle dvije lokomotive.
Cisterna u Hrasnu, koja je služila za opskrbu vodom, jedinstvena je građevina u regiji, najveća takve vrste u primijenjenoj hidrotehnici u jugoistočnoj Europi. Putovanje ovom stazom pruža nezaboravno iskustvo povezivanja s poviješću i prirodom kroz predivne krajolike južne Hercegovine.
Zašto Odabrati Navigation Pack?
Navigation Pack za Ćiro Trail pruža detaljne karte, GPS zapis trase, savjete za sigurnost i preporuke za stajališta i atrakcije. Uz ovaj paket, vaše biciklističko iskustvo bit će bezbrižno i bogato informacijama koje će obogatiti vašu avanturu.
Pridružite se onima koji su već otkrili čari Ćire i zaputite se na putovanje koje spaja povijet, prirodu i nezaboravne uspomene!