+387 63 400 260 info@herzegovinabike.ba POSTANI ČLAN/PARTNER
+387 63 400 260 info@herzegovinabike.ba POSTANI ČLAN/PARTNER

Franjevačka crkva sv. Jakova u Međugorju

Crkva sv. Jakova u Međugorju

Crkva svetog Jakova je katolička župna crkva hodočasničkog mjesta Međugorja i općine Čitluk u Bosni i Hercegovini.

Posvećena je apostolu sv. Jakovu. O župi brinu franjevci iz Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije sa sjedištem u Mostaru.

Gradnja stare župne crkve završena je 1897. godine, ubrzo nakon osnutka župe 1892. godine. Bila je to prostrana crkva za svoje vrijeme. Međutim, budući da je bila na nestabilnim temeljima, ubrzo su se počele pojavljivati ​​pukotine. Župljani su odmah nakon završetka Prvog svjetskog rata počeli razmišljati o gradnji nove crkve. Ta je gradnja trajala od 1934. do 19. siječnja 1969. godine, na dan njezine posvete. Nacrt za međugorsku crkvu besplatno je napravio poznati zagrebački arhitekt Stjepan Podhorsky. S radovima se nastavilo i nakon blagoslova 1969. godine, jer nije bio uređen interijer, nisu bili izgrađeni zvonici i dr. Crkva je potpuno uređena do 1980. godine.

Dva tornja crkve imaju kvadratni tlocrt i završavaju krovovima u obliku šatora. Između tornjeva nalazi se ulaz s trojim vratima, a u timpanu iznad središnjeg ulaza nalazi se reljef s prikazom sv. Jakova. Izgled crkve se temelji na klasičnoj bazilici.

Lađa je podijeljena na sedam svodova, koji su iznutra podijeljeni gredama i pilastrima, pri čemu je sedmi svod odvojen prema polukružnoj apsidi okruglim trijumfalnim lukom.

Zbog sve većeg broja hodočasnika, crkva i prostor oko crkve od 1981. godine neprestano se prilagođavaju novim potrebama. Crkva sv. Jakova žarište je i središte sakramentalnog života i molitvenog života župljana i hodočasnika u Međugorje.

Ograđeni park istočno od svetišta uspomena je na mjesto, gdje je nekada bila stara župna crkva.

Vanjski oltar, podignut 1989. godine, i okolni molitveni prostor (s oko 5000 sjedećih mjesta) služe kao mjesto velikih liturgijskih slavlja tijekom ljetnih mjeseci, kada se u Međugorju okupljaju tisuće hodočasnika.

CrkvaCrkva sv. Jakova u Međugorju
Webwww.medjugorje.info/

Župna crkva - Povijest

Prvu župnu crkvu župa Međugorje je sagradila u kratkom vremenu nakon osnutka župe. Crkvu je sagradio O. Nikola Šimović uz pomoć župljana u periodu 1896 do 1897. To je bilo za ono vrijeme siromaštva ovog naroda jako veliki događaj. Crkva je bila lijepa i izvana i iznutra. Nažalost izgrađena na terenu koji nije bio povoljan pa je crkva već nakon 10 god imala veća oštećenja. Popravljana u više navrata ali na kraju nije bilo drugog rješenja nego da se prione gradnji nove crkve.

STARA CRKVA- temelji stare crkve koja je izgrađena 1897 a srušena 1978.god.
*Biskup je 1935 god. dao dozvolu za gradnju nove župne crkve, nakon dugog niza godina pregovaranja i dogovaranja. Radovi na iskopima temelja počeli su u lipnju 1935.god. Nacrt za veličanstvenu međugorsku crkvu koju je sam nazvao „bazilikom“ besplatno je napravio poznati zagrebački arhitekt Stjepan Podhorsky. On je radio na obnovi i izgradnji više sakralnih objekata u Hercegovini, među kojima je veličanstvena bazilika u Tomislavgradu i katolička crkva u Subotici- Vojvodina. Međugorska crkva ima tri lađe. Prednji dio je bio predviđen sa dva tornja u klesanom kamenu.“Nacrt je uzet prema starim hrvatskim bazilikama u modernom ruhu,u jednostavnijem ali ipak strogo crkvenom stilu.“ Iako se jako puno polemiziralo oko dimenzija koje su predložene i oko potrebe dvaju zvonika.

NOVA CRKVA – Izgradnja nove župne crkve počela je 1935. godine. Do početka II. Svjetskog rata izgradilo se 2,5 m visine zidova i nakon toga radovi na izgradnji crkve su stali do 60-tih godina. 1966.g. nastavilo se s radovima na crkvi i radovi su završeni 1969.g. Crkva je blagoslovljena 19. siječnja 1969.g. Unutarnje uređenje crkve dovršeno je 1980.g.
Nakon početka ukazanja zahvati koji su rađeni na crkvi su: probijanje bočnih vrata, vitraji, nova crkvena zvona i orgulje.
Za Veliku Gospu 1987. postavljeni su vitražni prozori na crkvi po nacrtu umjetnika Branimira Dorotića iz Samobora. Realizaciju je izvršila čuvena talijanska firma Domus Dei iz Rima. Na 28 ploha prozorskih površina veličine oko 64 m2 živopisno je oslikao biblijske i suvremene motive. Na desnoj strani vitraji prikazuju događaje iz Gospinog života a na lijevoj strani vitraji prikazuju najvažnije Gospine poruke u Međugorju.
Novi je Križni put, rad talijanskog umjetnika Carmela Puzzola postavljen u crkvi na Veliki petak, 13. travnja 1990.g.
U lipnju 1988. probijena su na sporednim crkvenim lađama još četvora vrata pored postojećih trojih vrata na pročelju crkve.

Župna Crkva u Međugorju

 ŽUPNA CRKVA U MEĐUGORJU već je punih 49 je godina mjesto okupljanja vjernika. Nova župna crkva u Međugorju blagoslovljena je 19.siječnja 1969.godine.Radovi na njenom dovršenju i unutarnjem uređenju  trajali su sve do 1980.godine.Samo godinu dana kasnije,ova prekrasna crkva postala je okupljalište velikog broja hodočasnika iz domovine i cijelog svijeta.  

Izgradnja međugorske crkve i cijela povijest ove župe, teme su od velikog zanimanja za sve one koji već godinama dolaze u ovo mjesto na hodočašće.

Župa Međugorje kanonski je utemeljena1.svibnja 1892. godine dekretom mostarsko-duvanjskog biskupa fra Paškala Buconjića, i to odvajanjem od župe Gradnići.Župa obuhvaća sela Međugorje,Bijakovići,Vionica,Miletina i Šurmanci. Zaštitnik župe je sv. Jakov, apostol.

 Kamen temeljac za župnu crkvu u župi Međugorje blagoslovio je biskup Buconjić na svetkovinu Uzašašća 1896.godine. Crkva je izgrađena u roku od  godinu dana i bila je ponos ove župe. Nažalost, u kratkom vremenu su uočene pukotine i oštećenja koja su predstavljala opasnost za njezino  korištenj, budući je izgrađena na nesigurnu i meku tlu Stara crkva,kako su je prozvali župljani,imala je jedan zvonik i u unutrašnjosti uređen glavni oltar sv. Jakova, te pokrajnji oltar sv.Ante.Uz mnoge popravke koje su učinjene, crkva je i dalje bila nesigurna za korištenje. Zato je odlučeno da će se graditi nova crkva. Stara crkva je opstala sve do dana kad su je vlasti općine Čitluk odlučile srušiti, dana14.studenog 1978.godine.

 *Biskup daje 1935. godine dozvolu za gradnju nove župne crkve, nakon dugog niza godina pregovaranja i dogovaranja.

 Nacrt za veličanstvenu međugorsku crkvu koju je sam nazvao „bazilikom“ besplatno je napravio poznati zagrebački arhitekt Stjepan Podhorsky. On je radio na obnovi i izgradnji više sakralnih objekata u Hercegovini, među kojima se ističe velebna bazilika u Tomislavgradu, te katolička crkva u Subotici, Vojvodina.

 Međugorska crkva se sastoji od tri lađe. Prednji dio je bio predviđen s dva tornja u klesanom kamenu.“Nacrt je uzet prema starim hrvatskim bazilikama u modernom ruhu,u jednostavnijem ali ipak strogo crkvenom stilu.“ Jako se jako puno polemiziralo oko dimenzija koje su predložene i oko potrebe dvaju zvonika. Skica koju je arhitekt ponudio 1931. godine predlagala je da dimenzije crkve budu dužine 30,10 i širine 15,30 metara. Zanimljiv je biskupov osvrt na dimenzije crkve:“Prema predloženom tlocrtu crkva je dosta prostrana. Tako i treba. Međugorje treba veću crkvu!“

 Izgradnja nove župne crkve počela je 21.lipnja 1935. godine. U dva dana, dakle 21. i 22. lipnja, narod je uz veliko veselje iskopao sve crkvene temelje.  Do početka II. Svjetskog rata izgradilo se 2,5 m visine zidova, te je zanimljiv podatak da je lađa crkve produžena s 20 na 28 metara. Zbog ratnih okolnosti radovi na izgradnji crkve su stali. Nakon rata ništa se nije radilo na crkvi sve  do 60-tih godina. Po dolasku novog župnika fra Radovana Petrovića 1966. godine, nastavljaju se radovi na crkvi.

Gradnja nove crkve je od početka izazivala nesporazume među župljanima ali na radost sviju,njezin dovršetak  ih je ujedinio, te donio novu slogu. Ljudi bi se javljali i nudili pomoć iz svih zaseoka. Tako se spominju i studenti, koji su, da bi dali primjer zajedništva, došli raditi na crkvi. Oni su izlili stupove na pročelju crkve koji su bili nazvani „studentski stupovi“.Da bi bili uz narod i pokazali koliko im je stalo,župnik fra Radovan Petrović i kapelan fra Vlado Kozina, bi cijeli dan radili s narodom.U listopadu 1968. godine, dovršeni su  radovi na krovu.

Uslijedila je priprema za svečani blagoslov novoizgrađene crkve koju su župljani čekali 34 godine. Upriličen je 19.siječnja 1969.godine.Bilo je to veliko slavlje u župi o kojem je pisao i Glas Koncila. Župnik fra Radovan, zahvalio je svima koji su dali doprinos u novcu i u radu.Osim novca kojeg su darovali, urađeno je preko 2000 nadnica.Nakon blagoslova je ipak bilo još jako puno posla na dovršenju zvonika, te izradi vanjske i unutarnje fasade. Unutarnje uređenje crkve dovršeno je 1980.godine.

Plan za unutarnje uređenje radio je  umjetnik Ante Starčević i arhitekt fra Pio Nuić.

Nakon fra Radovana u Međugorje dolazi novi župnik fra Luka Sušac(1974-1980) koji je nastavio s unutarnjim uređenjem crkve. Podovi su popločani bračkim  kamenom. Naručena je i oltarska ploča također od bračkog kamena teška 650 kilograma.Postavljen je tabernakul i krstionica i sve biva dovršeno 1978 god. Kip sv. Jakova i Gospin kip su preneseni iz stare crkve.

 Još su nedostajale klupe, te u siječnju 1980. godine počinje prikupljanje novca za njih i već su bile gotove u srpnju 1980, a izradio ih je Ivan Čilić Križanov.

Izvor: monografija “Župa Međugorje”, fr Robert Jolić

Mapa

Fotografije

Proceed Booking